Szlak turystyczny - gmina Żarki, Niegowa i Janów

Północna część województwa śląskiego posiada cenne zabytki, jest tam wiele atrakcyjnych miejsc i urokliwych zakątków. Jura Krakowsko-Częstochowska to bardzo ciekawy region turystyczny.
W Gminach Żarki, Janów i Niegowa wybudowano ścieżki rowerowe i spacerowe. Na tych trasach można podziwiać zamki, sanktuarium, pustelnię, strażnicę, stawy i pstrągarnie.
Asfaltowe ścieżki to bezpieczne tereny dla spacerowiczów, matek z dziećmi w wózkach, na rowerach. Prowadzą przez pola i lasy a wzdłuż nich są miejsca zadaszone do odpoczynku ze stołami, ławkami, stojakami na rowery. Trasy te polubili Ci, którzy wędrują z kijkami, jeżdżą na rolkach, a nawet osoby niepełnosprawne.
W Gminie Janów jest mnóstwo ostańców, świetnych do wspinaczki skałkowej. Są tu też jaskinie, groty a też piaszczyste bezdroża polodowcowe.
W licznych stawach, czystych źródłach spotykamy złotego pstrąga.
Gmina Niegowa zachwyca zamkami w Mirowie i Bobolicach, licznymi ostańcami, jaskiniami, średniowiecznymi budowlami.
Żarki to małe miasteczko, gdzie znajduje się bardzo interesujące sanktuarium Matki Bożej Leśniewskiej Patronki Rodzin. Tu też splatały się dzieje Żydów i Polaków, można podziwiać dawną synagogę, największy cmentarz żydowski.
W gminie tej jest wiele budowli z białego wapiennego kamienia, tych dawnych jak i nowo wybudowanych.
W tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest naprawdę wiele atrakcji, które warto zwiedzić i poznać.
Do najbardziej ciekawych należą: odbudowany zamek w Bobolicach, ruiny zamku w Mirowie i Strażnicy w Łutowcu, punkt  widokowy na Wzgórzu Parchowotka, zabytkowe stodoły w Żarkach i piękny Stary Rynek, Stary Młyn i odrestaurowana synagoga w Żarkach. Liczne jaskinie, stawy, skały dopełniają uroku tych okolic.


Komentarze

instagram

Copyright © Karolcia Radzi