Powiat Lęborski
Powiat ten położony jest w województwie pomorskim, w jego północno-zachodniej części. W jego skład wchodzi Lębork i Łeba, a też gminy Wicko, Cewice, Nowa Wieś Lęborska.
Jest to jeden z bardziej malowniczych regionów tego terenu. Piękne szerokie plaże, ruchome wydmy unikatowe w Europie, Słowiński Park Narodowy, rezerwaty przyrody, jeziora, bagna i lasy, a w nich bogactwo roślin i zwierząt powodują urokliwy charakter tych miejsc.
Na szczególną uwagę zasługuje czyste, zdrowe powietrze a też zawartość jodu w powietrzu, wodzie i w roślinach morskich.
Te warunki przyciągają turystów i wczasowiczów. Oprócz plażowania, miłośnicy pieszych wędrówek mogą korzystać z wyznaczonych szlaków, wiele zabytków kusi swoimi historiami.Amatorzy sportów wodnych, wędrowania mogą w pełni korzystać z szerokiej oferty sprzętu wodnego, z portu jachtowego.
Stolicą powiatu jest Lębork, położony nad rzeką Łebą, w pobliżu Jeziora Lubowidzkiego. Miasto posiada walory krajobrazowe i przyrodnicze, a też wiele zabytków, stanowiącej o turystycznej atrakcyjności. Na starówce są piękne kamieniczki, stylizowane latarnie, zabytkowe kościoły, Zamek Krzyżacki [obecnie Sąd Rejonowy], ratusz, młyn, muzeum.
Drugim miastem powiatu jest Łeba, położona między jeziorami Łabsko i Sarbsko, u ujścia Łeby do Bałtyku. Mikroklimat tego regionu, otoczenie jezior, lasów stanowi atrakcje dla turystów, wczasowiczów. Z myślą o nich wybudowano tu Port jachtowy, luksusowe hotele, pensjonaty, są też pola namiotowe. Turyści mogą spędzić czas na wyprawach na ruchome wydmy, przejażdżkach konnych, rowerowych, starą kolejkę. Organizowane są rejsy po morzu i jeziorze, regaty, mistrzostwa w windsurfingu, można popływać kajakami, rowerami wodnymi, wędkować, korzystać z kortów tenisowych a też z pieszych szlaków. Atrakcję stanowi zwiedzanie Parku Dinozaurów.
W Słowińskim Parku Narodowym występuje wiele gatunków ssaków, ptaków, rzadkie okazy roślin, np. orzeł bielik, kruk, borsuk, bocian czarny.
Na terenie powiatu leży wiele czystych jezior, jak Osowskie, Święte, Oskowo, Brody, Kamieńskie. A przepływające tam rzeki to Bukowina, Okalica, Unieszynka, Struga Krempkowska, Kisewa, Pogorzelica. Nierzadko można w nich złowić m.in. pstrąga, jak i wiele innych gatunków ryb.
Okalające gminy lasy pełne są zwierzyny łownej, grzybów i innych owoców runa leśnego. Rosną buki, lipy, dęby [kilkusetletnie], wiązy polne, jarząb szwedzki.
Znajdują się tu także wiele obiektów zabytkowych, m.in. kościoły, dwory, parki, spichlerze, pałace, wiatraki.
Oprócz wymienionych atrakcji jest wiele miejsc do zwiedzenia, na pewno nie mniej atrakcyjnych. Każdy może znaleźć dla siebie indywidualną formę wypoczynku, przeżyć tu miłe i niezapomniane chwile.
Komentarze
Prześlij komentarz