Bielsk Podlaski





Bielsk Podlaski jest to miasto w województwie podlaskim, usytuowane na obszarze Wysoczyzny Bielskiej. Wokół miasta płynie rzeka Biała. Nazwa pochodzi od bagien, które nazywane są "bielsko" lub "biele". Możemy powiedzieć, że Bielsk Podlaski to ,,miasto na bagnach". Istnieje prawdopodobieństwo, że aktualna nazwa miasta właśnie wywodzi się od owych bagien lub od starych topielisk.
Bielsk Podlaski jest to jedno z najstarszych miast Podlasia. Może się pochwalić istnieniem już przez ponad 500 lat. Miasto zapewne pamięta ważne, burzliwe oraz dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce na jego obszarze. Władze miasta chciały zachować historię na zawsze, dlatego nadano niektórym dzielnicom i ulicom ważne, dawne nazwy, m.in. Hołowiesk, Dubicze lub Zamkowa. Zachowały się także zabytkowe budowle, chaty z XIX -wieku, które możemy oglądać w najstarszych dzielnicach miasta.

Bielsku Podlaskim istnieje możliwość zwiedzania zabytkowych budynków sakralnych oraz barokowego ratuszu, które są atrakcjami miasta i ważnymi miejscami do zwiedzania przez turystów z Polski oraz zagranicy. Jest to miasto, które łączy Wschód z Zachodem i Północ z Południem. Właśnie tutaj dochodzi do krzyżowania się szlaków handlowych. Na tym terytorium można realnie zaobserwować różnorodność narodowości, religii i kultur.

Bielsk Podlaski leży nie daleko Puszczy Białowieskiej. Nieopodal płyną wielkie rzeki: Narew i Bug. Właśnie to wszystko wpływa na niezwykłość tego terenu.

Wszystko rozpoczęło się X wieku, kiedy to pierwsi ludzie zajęli te tereny. Zajmowali się najczęściej rzemiosłem. Niedaleko Bielska Podlaskiego na przełomie XII i XIII wieku doszło do wybudowania grodu obronnego, którego właścicielami byli książęta ruscy. 
 
W I połowie XIV wieku miasto, które miało 250 lat, zostało włączone wraz z całym terytorium Podlasia do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wówczas stało się miejscem obronnym naszego pięknego państwa - Polski.
 
Bielsk zyskał na znaczeniu w momencie kiedy na tronie Polski zasiadł Władysław Jagiełło.


Komentarze

instagram

Copyright © Karolcia Radzi