Biecz



Biecz to miasto w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Położone w Pogórzu Karpackim. Wokół miasta płynie rzeka Ropa. 

Biecz w wieku XIII otrzymał prawa miejskie, na mocy postanowienia Bolesława Wstydliwego. Skutkowało to zbudowaniem mury na całej powierzchni terenu. Znajdziemy w nim barbakan oraz baszty. 

Biecz było uznawane jako miasto obronne oraz ośrodek gospodarczy i handlowy. 

W tym okresie Biecz zostało uznane za największe miasto w naszym pięknym kraju - Polsce. Rozwijało się rzemiosło m.in. sukiennictwo, płóciennictwo oraz handel winem. 

Własnością nad miastem pełnili królowie. Właśnie Bieczu odbywały się spotkania i narady polityczne. Biecz w tym okresie posiadał wiele przywieli nadanych przez królów. 

W okresie od września 1311 do kwietnia 1312 r. Biecz było stolicą Polski na mocy postanowienia Władysława Łokietka. 

Biecz posiada największy rynek. Który zajmuje 1/8 powierzchni całego miasta. 

Znajdziemy w tym regionie najstarszą aptekę w okolicach Podkarpacia. Która została utworzona wieku XVI przez Marcina Bariana Rokickiego. Właśnie aktualnie znajduje się tutaj Muzeum Ziemi Bieleckiej. 

Biecz słynie z własnej monety. Była to jest szklana moneta pańszczyźniana w kształcie szklanych placków. Na niej widnieje symbol znaków pieczętowanych. 

Biecz posiada trzy zamki, które były rezydencjami królów i książąt naszego pięknego państwa - Polski. 

Zaręczyny Władysława Jagiełły odbyły się właśnie na zamku w Bieczu. 

Na tym terenie doszło do zamarcia układu pomiędzy Władysławem Warneńczykiem, jego bratem Kazimierzem Jagiellończykiem oraz zakonem Joannitów. 

Komentarze

instagram

Copyright © Karolcia Radzi